Kan şekeri seviyenizin yüksek olduğunu işaret eden 10 durum

23
- Advertisement -

Kan şekerinizin uzun süre yüksek olması tehlikeli bir durumdur.

Vücudunuz normalden daha az insülin ürettiğinde veya hiç üretmediğinde kan şekeri seviyeniz yükselmeye başlar. İnsan vücudu, örneğin çok fazla karbonhidrat tüketildiğinde, otomatik olarak insülin üretir. Çok fazla karbonhidrat tüketmek kan şekerini artırır, ancak insülin bu seviyeleri tekrar düşürür. Vücudunuz yeterince insülin üretmediğinde ise bu sürecin olması gerektiği olmayacağını hayal etmek çok da zor değil. Kan şekeri seviyenizin çok yüksek olması oldukça tehlikelidir. Tam da bu yüzden bu durumu fark etmenize yardımcı olacak birkaç ipucu vereceğiz.

Advertisement

Sık sık bunlardan mı şikayet ediyorsunuz?

Kan Şekeri Yüksekliğinin Sonuçları

Yüksek kan şekeri başlangıçta hayati tehlike oluşturmaz, ancak bu konuda bir şeyler yapmak için elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Kan şekeri seviyeniz çok uzun süre yüksek kaldığında organlarınız ve beyniniz zarar görebilir. Bunun dışında enfeksiyon riskiniz de yükselir ve yüksek kan şekeri seviyesi sizi sonunda komaya da sokabilir. Bu nedenle, zamanında tespit edebilmek için bu durumun belirtilerini öğrenmek oldukça faydalı olacaktır.

Kan şekeri yüksekliğinin belirtileri

1. Yorgunluk

Yorgun hissetmek, kan şekerinizin yüksek olduğunun en yaygın erken belirtisi olabilir. Aynı zamanda, çok fazla şeker tüketen ve diyabeti olmayan (veya prediyabetli) kişilerde meydana gelen hafif ve normal kan şekeri dalgalanmalarında bile, belli derecede yorgunluk gözlemlenebilir. Yemeklerden hemen sonra yorgun hissettiğinizi fark ediyorsanız, bu durum kan şekerinizin yükselmesiyle ilgili olabilir.

2. Sık sık tuvalete çıkmak

Kan şekerinizin yüksek olduğunda, böbrekleriniz bu durumdan kurtulmak için daha fazla şeker atmaya başlar. Bu da tuvaleti normalden daha fazla ziyaret etmenize neden olur.

3. Sık sık susamak

Bu, sık sık tuvalete çıkmanın sebep olduğu dehidrasyonla ilgilidir. Böyle bir durumda insanlar sürekli susuzluk hissetmeye başlar. Dehidrasyon da sürekli hale gelir. Ne kadar çok tuvalete çıkarsanız, o kadar susarsınız.

Advertisement