Evdeki Kırkayaklar Nasıl Kontrol Edilir ve Önlenir?

11
- Advertisement -

Brown and tan centipede with many legs and long antennae

Muhtemelen evinizde kırkayak görmüşsünüzdür. Yerde hızlıca gezinen ve insanların beklenmedik çığlıklar atmasına ve sandalyelere zıplamasına neden olan, sarkık antenli, çok bacaklı, grimsi sarı böceklerdir. Ev kırkayakları (Scutigera coleoptrata) uzun bacaklarıyla diğer kırkayaklardan ayrılır. Daha uzun bacaklar, böceğin hareket şeklini etkiler ve bir tür “yuvarlanma” hareketi yaratır ve bu da sanki çok daha fazla bacağı varmış gibi görünmesini sağlar.

Advertisement

Ev kırkayakları çok hızlı hareket eder ve savunmasız olduğunuzda, örneğin duştan yeni çıktığınızda veya kırılacak bir şey taşıdığınız zaman, her zaman önünüzde fırlar gibi görünür. Böceklerden korkan insanlar için, bu uzun bacaklı yaratıklar kabustan farksızdır.

Ancak ev kırkayakları temelde insanlar için zararsızdır ve hamam böcekleri, sinekler ve termitler dahil olmak üzere diğer böceklerin de avcılarıdır. Bu nedenle, onlardan korkmamayı öğrenip işlerini yapmalarına izin vermeniz iyi olacaktır.

Ancak bu böcekler sizin için ciddi bir sıkıntıysa (sonuçta en yaygın fobilerden bazıları, böcekler ve örümceklerdir), o zaman en azından “olasılığını azaltmak” için elinizden geleni yapmak isteyeceksiniz.

Ev Kırkayakları Nedir?

Ev kırkayakları, bir eklembacaklı türüdür. Ev kırkayakların anavatanı Akdeniz’dir ancak günümüzde Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da da görülmektedir.

15 çift bacağı vardır, son çift ayak yetişkin dişilerin vücudunun neredeyse iki katı uzunluğundadır. Kırkayak, olgunluğa erişmeden önce altı larva ve dört yetişkin tüy dökme evresinden geçer. Dişiler birkaç sene yaşayabilir ve yüz elli yavru dünyaya getirebilir. Ev kırkayakları genellikle gündüzleri saklanır ve geceleri avlanmak için dışarı çıkar.

Advertisement